Magazyn ludzi wiecznie młodych i aktywnych.

 

Zainteresowanych umieszczeniem ogłoszeń
w nowym czasopiśmie, 
a także na stronie Vita 50 plus  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 
509 212 281 lub 881 653 265.

 

 

Na św.Marcina – w kuchni polska gęsina

W 2009 roku po raz pierwszy ogłoszono w Polsce 11 Listopada Ogólnopolskim Dniem Polskiej Gęsi Owsianej i rozpoczęto akcję promocyjną gęsiny. Pomysłodawcy wzorowali się na amerykańskim święcie dziękczynienia i tradycji spożywania indyka. Polską specjalnością na nasze Święto Niepodległości ma zostać najzdrowsze i najbardziej ekologiczne mięso - gęsina.

Gęś domowa powstała w wyniku udomowienia dzikiej gęsi gęgawy prawdopodobnie ok. 1000 r. p.n.e. na terenie krajów śródziemnomorskich, gdzie gatunek zimował. Obecne rasy gęsi domowej uzyskano w wyniku wieloletnich prac handlowych i wzajemnego krzyżowania udomowionych i dzikich gatunków. W Polsce obecnie aż 98% pogłowia gęsi jest rasy białej kołudzkiej, która w ubiegłym roku we wrześniu została uznana za odrębną rasę hodowlaną. Żywiona wyłącznie paszą zieloną, a następnie owsem, stąd jej potoczna nazwa gęś owsiana, gwarantuje uzyskanie bardzo wysokiej jakości mięsa.

Polska jest obecnie największym producentem gęsi w Europie, a produkty z polskich gęsi cenione są za najwyższą jakość. Tradycja chowu gęsi w Polsce sięga XVII wieku, natomiast potrawy z gęsiny znane były już w XVI wieku, a wielkim ich miłośnikiem był Jan III Sobieski. Gęsi  pozostają w dalszym ciągu najmniej udomowionymi ptakami gospodarskimi. Doskonale czują się w naturalnych warunkach środowiska, jakie zapewnia im polskie ekstensywne rolnictwo ekologiczne (bez stosowania sztucznych nawozów i pestycydów). Chów ekologiczny uwzględnia samopoczucie ptaków, umożliwia im naturalne zachowanie i korzystanie z nieograniczonych obszarów łąk i pastwisk. Wytwarzane w takich warunkach produkty odznaczają się doskonałą jakością.

Niestety pomimo sukcesów gęsiny za granicą, krajowe spożycie mięsa tych ptaków jest niewielkie. A szkoda, bo mięso z gęsi ma wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne. Gęsina ma przede wszystkim bardzo korzystny skład kwasów tłuszczowych, jest bogata w kwasy jedno-  i wielonasycone, w tym przede wszystkim kwasy omega-3 i omega 6, które mają bardzo korzystny wpływ na pracę serca, ponadto jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka oraz witamin z grupy B.

W ramach systemu QAFP konsumenci mogą kupić tuszkę gęsią, jej elementy oraz mięso. Gęsina sygnowana znakiem QAFP cechuje się barwą od czerwonej do ciemno-czerwonej, skórą jasną, charakterystyczną dla tuczu owsianego (tuczenie ptaków przez ostatnie 3 tygodnie jedynie ziarnem owsa). Tuszki, elementy i mięso gęsie by mogło być sygnowane znakiem jakości musi być pozbawione zewnętrznych wybroczyn krwistych oraz zabiegów polegających na wprowadzaniu do niego wody lub jakichkolwiek substancji dodatkowych, i nie może wykazywać nadmiernej ilości wycieku.

Przygotowane z takiego mięsa potrawy są soczyste, kruche i zachowują charakterystyczny,  niepowtarzalny bukiet smakowo – zapachowy, przy jednoczesnym osiągnięciu efektu złocistego koloru i „chrupiącej skórki”. Trzeba także wspomnieć o gęsim smalcu, który ma bardzo delikatny smak i uważany jest za najzdrowszy spośród wszystkich tłuszczów drobiowych i jest również naturalnym konserwantem. W czasach sprzed lodówek przechowywano w nim mięso. Z daniami z gęsiny bardzo dobrze komponują się dodatki pieczonych lub surowych owoców słodko-kwaśnych, sosów owocowych, żurawiny lub czerwonego półwytrawnego wina. Dobrą „oprawą” są także ciemne sosy.

Życzymy więc wszystkim sukcesów kulinarnych z gęsiną sygnowaną znakiem jakości QAFP.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenie reklamowe

Miejsce na reklamę można zamówić

wypełniając formularz na stronie Kontakt

Cennik reklam na portalu VITA50PLUS

Wymiary oraz sposób rozliczania mogą podlegać

drobnym modyfikacjom na życzenie klienta.

REKLAMY

Gabinet Rehabilitacyjny
Meble