Magazyn ludzi wiecznie młodych i aktywnych.

 

Zainteresowanych umieszczeniem ogłoszeń
w nowym czasopiśmie, 
a także na stronie Vita 50 plus  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 
509 212 281 lub 881 653 265.

 

 

Uważaj na fałszywego wnuczka

W 2013 r. odnotowano 1200 przypadków oszustw „na wnuczka” na łączną kwotę ponad 11 mln zł. W pierwszym półroczu br. podobnych przestępstw dokonano już ponad 700, a straty poszkodowanych wynoszą ok. 6 mln zł. Policja przestrzega i prosi o zgłaszanie prób wyłudzeń.

Metoda „na wnuczka” polega na tym, że przestępca, udając krewnego, dzwoni do osoby starszej i próbuje „pożyczyć” od niej pieniądze, których potem nie zwraca. Wykonuje częste połączenia, żeby zyskać zaufanie ofiary oraz wywrzeć na niej presję czasu. „Najczęściej mówi o tym, że nadarzyła się niepowtarzalna okazja do zakupu nieruchomości i ruchomości, podjęcia działań giełdowych albo że musi zwrócić pożyczkę znajomemu. Ofiary wyszukuje w książkach telefonicznych – wybierane są imiona typowe dla ludzi starszych” – mówi serwisowi infoWire.pl Anita Kawecka z fundacji Praworządni.pl.

Przestępcy są coraz sprytniejsi i wymyślają nowe metody oszustw, np. „na policjanta”, „urzędnika” czy „akwizytora”. Mówią o mandacie, którego bliski nie jest w stanie zapłacić, proponują wyższą emeryturę pod warunkiem kupna znaczków skarbowych albo udają, że mają coś do zaoferowania, po czym wchodzą do domu, proszą o herbatę i obrabiają mieszkanie. Często naiwność ludzi starszych wykorzystują też organizatorzy pokazów różnych towarów. Dają do podpisania umowę, a potem okazuje się, że ma ona wpisaną dużo wyższą kwotę do zapłacenia lub zawiera załączniki, o których wcześniej nie poinformowano.

Sposób na zapobieganie wyłudzeniom to przede wszystkim informowanie osób starszych żyjących w naszym otoczeniu o metodach stosowanych przez przestępców. Zapewnijmy, że w sytuacjach wątpliwych zawsze mogą się nas poradzić, a jeżeli faktycznie będziemy potrzebowali pomocy, to skontaktujemy się z nimi osobiście. I najważniejsze: przypomnijmy, że nie wolno wpuszczać obcych do domu i udzielać im żadnych pożyczek – radzi Anita Kawecka.

Załączniki do komunikatu

02:09http://d8erc925jcb7k.cloudfront.net/2/1612/652997/6d/t/na_wnuczka.jpg

Uważaj na fałszywego wnuczka

 

Anita Kawecka – fundacja Praworządni.pl

rozmiar: 202,55 MB

03:33http://d8erc925jcb7k.cloudfront.net/2/1612/650670/1a/t/anita_kawecka.jpg

Starość = naiwność?

Anita Kawecka – fundacja Praworządni.pl; o tym, na czym polegają oszustwa „na wnuczka”

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenie reklamowe

Miejsce na reklamę można zamówić

wypełniając formularz na stronie Kontakt

Cennik reklam na portalu VITA50PLUS

Wymiary oraz sposób rozliczania mogą podlegać

drobnym modyfikacjom na życzenie klienta.

REKLAMY

Gabinet Rehabilitacyjny
Meble