Magazyn ludzi wiecznie młodych i aktywnych.

 

Zainteresowanych umieszczeniem ogłoszeń
w nowym czasopiśmie, 
a także na stronie Vita 50 plus  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 
509 212 281 lub 881 653 265.

 

 

„Koperty życia”-pomysł wart masowego upowszechnienia.

Ktoś, kto pierwszy wpadł na ten prosty i mało kosztowny pomysł wart jest najwyższego uznania. Prekursorem byli ponoć radni gminy Wejherowo na Pomorzu, choć niektórzy twierdzą, iż pomysł narodził się w jednej z gmin w Wielkopolsce. Fakt jest faktem, że już kilka gmin w Polsce podchwyciło tą inicjatywę i zrealizowało, a wśród nich po Wejherowie, Gogolin na Opolszczyźnie, Oborniki w Wielkopolsce, a teraz przymierza się do realizacji miasto Opole. Radni tego miasta chcą, aby wzorem wymienionych już gmin także u nich sfinansować starszym ludziom tzw. „.koperty życia”. To właśnie dzięki nim ratownicy medyczni w błyskawiczny sposób uzyskują pełne informacje o pacjencie. „Koperty życia „ w Opolu to koszt kilkunastu tysięcy złotych, a w gminach, jeszcze mniejszy.

„Koperta życia” to mały pojemnik oznakowany specjalną naklejką pojemnik ze specjalnym blankietem, na którym starsi ludzie sami lub z pomocą bliskich lub lekarza, mogą wypisać, na jakie schorzenia cierpią, czy i jakie leki stale przyjmują. Oprócz koperty i ankiety(, z których jedną zostawia się w domu, a kopię można np. nosić ze sobą w torebce) w zestawie jest specjalna kolorowa naklejka, którą należy nakleić w domu na lodówce. W razie interwencji medycznej w takim pakiecie ratownicy znajdą podstawowe informacje o pacjencie.

  Ratownicy medyczni w gminach, w których już wprowadzono „koperty życia” wysoko oceniają sam pomysł twierdząc, że uratował już życie wielu osobom zwłaszcza samotnym, i uważają, że jest godny masowego upowszechnienia.

Jak poinformował PAP inspektor z wydziału zdrowia Urzędu Miejskiego w Gogolinie-Paweł Misiewicz, dotąd w gminie Gogolin rozdano już ponad 600 „kopert życia”, a szacuje się, że zainteresowanie nimi może być w sumie około tysiąca osób.

 Byłoby niezwykle pożądane, aby radni gmin i miast w porozumieniu z miejscowymi placówkami służby zdrowia zdecydowali się na przeznaczenie z budżetu gmin niewielkich kwot na ten cel, choćby w pierwszej kolejności dla starszych, samotnych osób.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenie reklamowe

Miejsce na reklamę można zamówić

wypełniając formularz na stronie Kontakt

Cennik reklam na portalu VITA50PLUS

Wymiary oraz sposób rozliczania mogą podlegać

drobnym modyfikacjom na życzenie klienta.

REKLAMY

Gabinet Rehabilitacyjny
Meble