Magazyn ludzi wiecznie młodych i aktywnych.

 

Zainteresowanych umieszczeniem ogłoszeń
w nowym czasopiśmie, 
a także na stronie Vita 50 plus  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 
509 212 281 lub 881 653 265.

 

 

Długie siedzenie szkodzi

Badania pokazują, że spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej może prowadzić do  

wielu problemów zdrowotnych. Urazów można uniknąć spędzając połowę tego czasu w ruchu lub na stojąco.

 

Negatywny wpływ długiego trwania w pozycji siedzącej szczególnie odczuwają pracownicy biurowi. Według badań przeprowadzonych w czerwcu 2014 roku na zlecenie ROL Ergo®, firmy promującej idee przyjaznego i zdrowego miejsca pracy, aż 78% Polaków odczuwa dyskomfort fizyczny podczas pracy. Ankietowani najczęściej skarżą się na bóle pleców – 43%, bóle łączone (barki, kręgosłup, szyja) – 35%, problemy ze wzrokiem – 31%, bóle szyi – 22% oraz bóle rąk – 12%. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do nieodwracalnych zmian na zdrowiu.

 

Zależność między wyposażeniem biura a zdrowiem pracowników szybko dostrzegli Skandynawowie, u których obecnie aż 70% biurek wyposażonych jest w funkcję regulacji wysokości. Dzięki temu pracownicy mogą zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą i odwrotnie. W polskich biurach zaledwie 11% pracowników[1] może korzystać z takich biurek.

 

Pozycja siedząca nie jest naturalną pozycją dla człowieka, dlatego w dłuższym czasie prowadzi do dyskomfortu. W trakcie dnia pracy powinno się spędzać 50% czasu siedząc, 25% stojąc i  kolejne 25% powinno się spędzać w ruchu. Taki podział jest najkorzystniejszy dla zdrowia, a także dla efektywności w pracy – mówi Darius Urlakis, Brand Manager ERGO Drive©.

 

Zdrowe i komfortowe miejsce pracy ma coraz większe znaczenie również dla samych pracowników. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie ROL Ergo® aż 98% ankietowanych przyznało, że warunki panujące w biurze mają bezpośredni wpływ na ich efektywność. Ergonomiczne biuro może zatem być istotnym elementem decydującym o wyborze nowego miejsca zatrudnienia.

 

Mniej siedzisz, dłużej żyjesz

Coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie siedzącego trybu życia na zdrowie człowieka. W 2010 roku American Cancer Society przeprowadziło badania, które wykazały prostą zależność – im dłużej siedzimy, tym bardziej wzrasta ryzyko przedwczesnej śmierci. Wystarczy już 6 godzin w tej pozycji, aby ryzyko wzrosło do 36% w przypadku kobiet i 18% u mężczyzn. Skutki siedzącego trybu życia porównywane są nawet do efektów bycia biernym palaczem.

 

Przez tysiące lat ciało ludzkie było przystosowane do prowadzenia aktywnego trybu życia, nic więc dziwnego, że nagła zmiana stała się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Negatywne skutki najczęściej odczuwają pracownicy biurowi, którzy często muszą spędzać sporo czasu w pozycji siedzącej – dodaje Darius Urlakis.

 

 [1]Informacja na podstawie badań zleconych przez ROL Ergo

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenie reklamowe

Miejsce na reklamę można zamówić

wypełniając formularz na stronie Kontakt

Cennik reklam na portalu VITA50PLUS

Wymiary oraz sposób rozliczania mogą podlegać

drobnym modyfikacjom na życzenie klienta.

REKLAMY

Gabinet Rehabilitacyjny
Meble