Magazyn ludzi wiecznie młodych i aktywnych.

 

Zainteresowanych umieszczeniem ogłoszeń
w nowym czasopiśmie, 
a także na stronie Vita 50 plus  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 
509 212 281 lub 881 653 265.

 

 

Opiekunowie niepełnosprawnych żyją w biedzie

Opieka nad niepełnosrawnymiOpiekunowie niepełnosprawnych po wielu latach zajmowania się nimi tracą kwalifikacje zawodowe i nie mają za co żyć.

Opiekun osoby niepełnosprawnej, najczęściej dziecka, po jego śmierci traci świadczenie pielęgnacyjne i jednocześnie nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych. Z dnia na dzień zostaje bez środków do życia, mimo że przez wiele lat ciężko pracował, przez całą dobę, bez urlopu i w wielkim stresie.

Nie jest w stanie nic zaoszczędzić, bo kwota świadczenia pielęgnacyjnego jest symboliczna (obecnie 520 zł) w stosunku do potrzeb.

Jacek Męcina wiceminister pracy i polityki społecznej twierdzi że opiekun nie ma prawa do zasiłku, bo tak wynika bezpośrednio z ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.).

Zgodnie z jej przepisami okresu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego nie uwzględnia się do tego, który jest brany pod uwagę do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Osoba, która utraciła świadczenie pielęgnacyjnego i spełnia pozostałe warunki zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, może uzyskać status bezrobotnego i podjąć zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, staży, przygotowania zawodowego dorosłych.

Zgodnie ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992, ze zm.) opiekun traci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wraz ze śmiercią osoby mającej orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przepisy tej ustawy nie przewidują szczególnych świadczeń dla ludzi, które utracili wspomniane prawo, a urzędy pracy nie mają dla opiekunów żadnej szczególnej oferty.

 

Piotr Makowski

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenie reklamowe

Miejsce na reklamę można zamówić

wypełniając formularz na stronie Kontakt

Cennik reklam na portalu VITA50PLUS

Wymiary oraz sposób rozliczania mogą podlegać

drobnym modyfikacjom na życzenie klienta.

REKLAMY

Gabinet Rehabilitacyjny
Meble