Magazyn ludzi wiecznie młodych i aktywnych.

 

Zainteresowanych umieszczeniem ogłoszeń
w nowym czasopiśmie, 
a także na stronie Vita 50 plus  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 
509 212 281 lub 881 653 265.

 

 

Teleopieka dla chorych i seniorów

System teleopieki nad osobami starszymi czy schorowanymi będzie dostępny w Opolu od 1 sierpnia - podał na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent miasta. Koszt współfinansowanej z budżetu miasta usługi wyniesie 8 zł 70 gr miesięcznie od osoby.

Teleopieka to sieć komunikacyjna dla osób w podeszłym wieku. Będą z niej mogli korzystać mieszkańcy miasta, którym ze względu na wiek czy stan zdrowia może być potrzebna nagła pomoc.

Osoby objęte teleopieką, np. starsze, niepełnosprawne czy niesamodzielne, które zechcą skorzystać z systemu, zostaną wyposażone w niewielki nadajnik w postaci zegarka lub pilota połączony ze specjalnym telefonem. Gdy się źle poczują, wystarczy, że nacisną guzik w nadajniku, a urządzenie wyśle sygnał alarmowy do centrali, która będzie obsługiwać system. Centrala z kolei powiadomi o zagrożeniu osobę upoważnioną do opieki nad osobą starszą - kogoś z rodziny lub sąsiadów - albo bezpośrednio np. pogotowie.

Krzysztof Michał Bruski, prezes zarządu Polskiego Centrum Opieki, firmy która zapewni funkcjonowanie teleopieki w Opolu, tłumaczył we wtorek, że dzięki informacjom zebranym przy zawieraniu umowy operator w centrali będzie mieć dane osoby wysyłającej sygnał SOS takie jak adres, informacje o jej chorobach czy lekach, które przyjmuje.

"To ułatwi szybkie i właściwe udzielenie fachowej pomocy. Oszczędzi też czas, który jest rzeczą bardzo ważną w sytuacjach nagłych zdarzeń zagrażających życiu" - powiedział.

Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko wyjaśniał na konferencji, że miasto opłacać będzie miesięczny dostęp do systemu. W tym roku będzie to koszt 2 tys. zł w miesiącu, w przyszłym - 2,5 tys. zł miesięcznie. "Celem tego systemu jest to, by osoby starsze, niepełnosprawne czy niesamodzielne jak najdłużej mogły pozostać w swoim środowisku" - dodał Kawałko.

Wiceprezydent poinformował też, że system teleopieki będzie dostępny zarówno dla mieszkańców miasta nieobjętych opieką socjalną, jak i podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR). Podopieczni MOPR-u w Opolu system będą mieć bezpłatnie. Pozostali za teleopiekę dzięki dofinansowaniu miasta zapłacą 8 zł 70 gr miesięcznie. Będą też musieli pokryć koszt zakupu lub wypożyczenia aparatu telefonicznego z nadajnikiem.

Osoby, które zechcą skorzystać z teleopieki, lub ich bliscy zainteresowani systemem mogą się zgłaszać do MOPR w Opolu. Pracownicy ośrodka będą pomagać przy dopełnianiu formalności. (PAP)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenie reklamowe

Miejsce na reklamę można zamówić

wypełniając formularz na stronie Kontakt

Cennik reklam na portalu VITA50PLUS

Wymiary oraz sposób rozliczania mogą podlegać

drobnym modyfikacjom na życzenie klienta.

REKLAMY

Gabinet Rehabilitacyjny
Meble