Magazyn ludzi wiecznie młodych i aktywnych.

 

Zainteresowanych umieszczeniem ogłoszeń
w nowym czasopiśmie, 
a także na stronie Vita 50 plus  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 
509 212 281 lub 881 653 265.

 

 

Samotnosć - największą "chorobą"

 

  Największą "chorobą" ludzi w starszym wieku jest samotność, która determinuje jakość życia na emeryturze - twierdzi na łamach Gazety Wyborczej Honorata Wilk, prezes bydgoskiego stowarzyszenia „Z potrzeby serca”, zajmującego się aktywizacją osób starszych. Postuluje tworzenie systemu wsparcia dziennego i takich form aktywizacji seniorów, by jak najdłużej byli samodzielni i nie trafiali do placówek całodobowych

Prezes Honorata Wilk uważa, że skuteczną formą wsparcia dziennego są domy dziennego pobytu czy centra seniora. Jako przykład podaje prowadzony przez stowarzyszenie Dom Dziennego Pobytu Senior przy ul. Jodłowej w Bydgoszczy. Tłumaczy, że może tu przyjść każdy - nie ma granicy wieku - a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku i są bezpłatne, gdyż dofinansowuje je miasto.

Zauważa, że z kolei centra seniora jako miejsca integracji i aktywizacji osób starszych świetnie funkcjonują np. w Poznaniu czy Wrocławiu. Zwykle są powołane do życia przez urzędy miasta, a emeryci mogą tam iść po poradę, znaleźć inspirację, pomoc.

Przypomina, że również w Bydgoszczy tworzy się podobne miejsce - przy ul. Gdańskiej. Podkreśla, że jeżeli senior będzie "odpowiednio zagospodarowany", będzie miał gdzie iść, będzie samodzielny, to nie trafi tak szybko do placówek całodobowych.

Honorata Wilk zwraca uwagę, że dzięki mądrej aktywizacji osoby w podeszłym wieku, które np. przez 70 lat swojego życia nigdy nie były w operze, teraz do niej chodzą. Inni z kolei tańczą przed publicznością, ćwiczą, nawiązują nowe znajomości. Wielu z nich w końcu zauważa, że nawet w zaawansowanym wieku można zmienić model funkcjonowania na bardziej satysfakcjonujący i nie skazujący na społeczną izolację.

Więcej: www.bydgoszcz.wyborcza.pl

 

 

 


 


 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenie reklamowe

Miejsce na reklamę można zamówić

wypełniając formularz na stronie Kontakt

Cennik reklam na portalu VITA50PLUS

Wymiary oraz sposób rozliczania mogą podlegać

drobnym modyfikacjom na życzenie klienta.

REKLAMY

Gabinet Rehabilitacyjny
Meble