Magazyn ludzi wiecznie młodych i aktywnych.

 

Zainteresowanych umieszczeniem ogłoszeń
w nowym czasopiśmie, 
a także na stronie Vita 50 plus  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 
509 212 281 lub 881 653 265.

 

 

Na wakacje-zawsze z ubezpieczeniem !

Na dłuższy wakacyjny wyjazd wiele osób czeka z utęsknieniem przez niemal cały rok. Wiadomo - dłuższy urlop, chwila oddechu od pracy i problemów dnia codziennego. By jednak beztroska w czasie wakacyjnych wojaży nie została brutalnie zburzona niespodziewanymi wydarzeniami, warto się przed wyjazdem ubezpieczyć. Ubezpieczenie na wakacje może objąć zarówno pozostawione mieszkanie czy dom, jak i też samych wypoczywających, w postaci ubezpieczeń od kosztów leczenia, nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży w trakcie podróży i wczasów. Ubezpieczyciele w swej ofercie mają również propozycje dla osób lubiących aktywny wypoczynek.

Wakacyjny wyjazd, bez względu na to czy decydujemy się na wypoczynek w kraju czy za granicą, wiąże się z zasady z opuszczeniem na kilkanaście-kilkadziesiąt dni mieszkania lub domu. Puste mieszkanie pozostawione bez nadzoru stanowi oczywiście łatwy łup dla włamywaczy, ale rodzi też inne zagrożenia - choćby te, związane z niespodziewanymi awariami. Przecież w mieszkaniu zostawionym nawet na kilka godzin może pęknąć rura, rozszczelnić się przewód gazowy, uszkodzić wąż przy pralce lub zmywarce. Także gwałtowna burza może uszkodzić szyby, a reszty zniszczenia dokonać deszcz. Tak ekstremalne zdarzenie jak pożar jest oczywiście bardzo mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Wszystkie te zdarzenia mogą skutkować koniecznością szybkiego przerwania wakacji i powrotu do domu w minorowych nastrojach, z perspektywą znacznych wydatków na remont, odtworzenie wyposażenia, czy nawet odbudowę domu lub mieszkania. Niepokój oraz ewentualne straty związane z takimi wydarzeniami można łatwo ograniczyć poprzez ubezpieczenie mieszkania. Ubezpieczenia nieruchomości od bardzo wielu ryzyk mają w swej ofercie chyba już wszyscy ubezpieczyciele, wystarczy tylko przejrzeć oferty, ogólne warunki ubezpieczenia oraz regulaminy polis ubezpieczeniowych, by wybrać wariant najbardziej korzystny.

Działające na polskim rynku firmy ubezpieczeniowe oferują standardowo ubezpieczeniaod takich zdarzeń jak włamanie i kradzież ruchomości z mieszkania, zalanie (przez sąsiada, przez awarię wewnątrz mieszkania, przez uszkodzone okno w trakcie deszczu czy burzy), uszkodzenia na skutek zalania elementów wystroju trwałego (np. sufitu, ścian, parkietu) oraz mebli, pożar, uderzenie pioruna i związane z tym zniszczenie urządzeń elektrycznych i elektronicznych, uszkodzenie okien przez silne wiatry czy gradobicie a nawet zniszczenia powodziowe. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują nawet polisy krótkoterminowe - tylko na okres kilku wakacyjnych tygodni. Oczywiście przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej koniecznie należy przeczytać wszelkie dokumenty związane z zawarciem polisy - samą umowę, ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) a także regulamin polisy czy zasady wypłacania odszkodowań. W tych dokumentach bowiem często tkwią zapisy ograniczające odpowiedzialność ubezpieczyciela, czy wprowadzające dodatkowe obowiązki ubezpieczonego, w przypadku których niewywiązanie się wyłącza możliwość uzyskania odszkodowania.

Uwaga, wypadek

W trakcie wakacyjnego wyjazdu nietrudno o wypadek, szczególnie mało groźny. Wystarczy małe potknięcie się i upadek na nadmorskim deptaku czy przy wysiadaniu z samochodu, i skręcenie nogi w kostce niemal pewne, w przypadku większego pecha można nawet złamać rękę lub nogę. Utratę komfortu wypoczywania związaną z takim przykrym wypadkiem może nieco osłodzić rekompensata w postaci odszkodowania z polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków(NNW). Środki z takiej polisy wypłacane są również przy cięższych wypadkach, także tych skutkujących trwałym kalectwem, a nawet - o czym wolimy na ogół nawet nie myśleć - zdarzeń śmiertelnych. Polisy NNW dość często obejmują też transport do kraju zwłok zmarłego za granicą ubezpieczonego.

Szlachetne zdrowie

Wyjeżdżając na wakacje nie myślimy o chorobach, jednak każdemu w trakcie wypoczynku może się przydarzyć choroba lub inne zdarzenie, wymagające wizyty u lekarza czy nawet hospitalizacji. O ile w trakcie pobytu w kraju można w takich sytuacjach bez problemu korzystać z publicznej służby zdrowia (o ile jesteśmy ubezpieczeni), to sytuacja nieco się komplikuje przy wypoczynku za granicą. Oczywiście dużo mniejszym problemem jest, gdy potrzebujemy skorzystać z pomocy lekarskiej w obrębie Unii Europejskiej, gdyż w przypadkach takich wystarczy dowód ubezpieczenia w Polsce w postaci karty EKUZ (warto jednak przed wyjazdem sprawdzić, jakie uprawnienia w ramach EKUZ przysługują w konkretnym kraju UE, dane takie znajdują się na stronie internetowej NFZ). Przy wyjeździe wakacyjnym poza kraje UE konieczne jest już wykupienie polisy od kosztów leczenia (KL). Wykupując taką polisę, warto zwrócić uwagę na koszty leczenia w danym kraju (np. w USA są dużo wyższe niż w Egipcie), na usługi objęte polisą (czy obejmuje np. transport chorego do kraju) oraz wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności. A te w przypadku standardowych polis KL bywają liczne - po pierwsze zawierają tzw. udział własny ubezpieczonego (czyli sumę, poniżej której sam ubezpieczony płaci za usługi medyczne), kolejne ograniczenia odpowiedzialności dotyczą na ogół chorób przewlekłych i ich następstw (takich przypadków jak np. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie i związanych z nimi zawałem serca), kosztów leków, a także urazów i wypadków związanych z uprawianiem sportów. W tym ostatnim przypadku - dla amatorów sportów oraz sportów ekstremalnych - przeznaczone są oddzielne polisy KL, wynikające ze znacznie większego ryzyka urazu u takich osób.

Bezpieczny bagaż

Ubezpieczenie na wakacje to także ubezpieczenie bagażu. Standardowo na wakacyjne wojaże zabieramy już aparaty fotograficzne, w tym dość kosztowne lustrzanki oraz obiektywy do nich, kamery, laptopy, sprzęt sportowy. Są to przedmioty o dość znacznej wartości, niestety bardzo lubiane przez złodziei. Ubezpieczyciele oferują więc ubezpieczenie takiego sprzętu.

Odpowiedzialność cywilna

Czasami bywa, że w ferworze wakacyjnej zabawy posuniemy się nieco za daleko i dokonamy np. drobnych zniszczeń w hotelu. W takich przypadkach pomóc może polisa od odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczenie OC). Ubezpieczenia tego typu dość często obejmują również dzieci, które nawet bawiąc się mogą niektóre przedmioty czy elementy wyposażenia uszkodzić.

oprac. : Joanna Gacka/ eGospodarka.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ogłoszenie reklamowe

Miejsce na reklamę można zamówić

wypełniając formularz na stronie Kontakt

Cennik reklam na portalu VITA50PLUS

Wymiary oraz sposób rozliczania mogą podlegać

drobnym modyfikacjom na życzenie klienta.

REKLAMY

Gabinet Rehabilitacyjny
Meble