Sposób na wizyty krewnych w DPS-ach

  Od czasu drugiej fali koronawirusa coraz trudniejsza stała się sytuacja 

w Domach Pomocy Społecznej. Pensjonariusz zostali praktycznie pozbawieni kontaktów z najbliższymi, a dla wielu starszych ludzi nie wystarczą kontakty telefoniczne. Czekają na bezpośrednie spotkania z członkami swej rodziny czy bliskimi znajomymi.  Niestety mijają dni, miesiące a ludzi starszych narastają nastroje osamotnienia, depresji, a nawet agresji itp. Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Co zrobić, aby pensjonariusze DPS-ów mogli spotkać się ze swymi bliskimi, zobaczyć się i swobodnie porozmawiać?

 Prezentujemy dzisiaj sposób, po jaki sięgnęli pracownicy DPS-u w Mlekowcach w Republice Czeskiej z nadzieją,że może przyda się on do naśladownictwa przez administrację choćby niektórych  DPS-ów

Jedno z pomieszczeń gdzie są dwa wejścia( np. część korytarza jednego z wejść do budynku, aby odwiedzający i odwiedzani nie spotkali się ze sobą) zamieniono na salę spotkań rodzinnych. Przedzielona ona jest od sufitu do podłogi grubą ścianą z plexi  prze którą doskonale widzą się zarówno pensjonariusze  jak i ich goście. Rozmawiają przez mikrofony, a jeśli któryś z pensjonariuszy słabo słyszy może korzystać także ze słuchawek. Po każdej wizycie wewnętrzną część sali poddawana zostaje pełnej dezynfekcji i po upływie pół godziny gotowa jest do kolejnego spotkania. Przez cała dobę w obu pomieszczeniach  trwa  bez przerwy oczyszczanie powietrza. Rodzina i pensjonariusze mają podczas każdej wizyty 15 minut na  rozmowy.