Kandydata 50+ pilnie zatrudnię,...

eme 


   Dzięki rozwojowi medycyny i techniki żyjemy coraz dłużej. Ma to wpływ na demografię – Europa bardzo szybko się starzeje, a Polska nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Osoby w wieku 50+ stanowią dziś niemal 40 proc. naszego społeczeństwa i szacuje się, że do 2040 r. ponad połowa z nas będzie należała do tej grupy[1].
Czy to oznacza, że zamienimy się w kraj narzekających emerytów? Niekoniecznie.

Czytaj więcej: ...

Papież korzysta na Słowacji z elektrycznej Skody

 

 

Podczas oficjalnej wizyty na Słowacji, jak to jest już w zwyczaju, Papież Franciszek korzysta z samochodów różnych marek. W tym przypadku wybór padł na wyprodukowany w Mlada Bolesław w Czechach, elektryczny samochód Skoda Enyaq Iv.

Zakład przygotował dla potrzeb dostojnego gościa dwa samochody Enyaq iV, a także dwa egzemplarze modelu Karoq.

Czytaj więcej: Papież...

Grypa, szczepienia i Covid -19

 

 

 

Szczepienie przeciw grypie chroni przed ciężkim COVID-19? (Getty Images)

W publikacji, którą czytamy na łamach recenzowanego czasopisma "PLoS One", naukowcy zaznaczają, że osoby, które co roku szczepiły się przeciwko grypie, miały mniejsze ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań po COVID-19. Te wyniki potwierdzają dotychczasowe doniesienia na temat korelacji regularnych szczepień z podatnością na choroby zakaźne.

Czytaj więcej: Grypa,...

Najdroższy burger świata. Kosztuje 5000 euro!

Restauracje na świecie toczą niekończący się umowny pojedynek o to, której z nich uda się przygotować najdroższe danie na świecie. Kilka dni temu swoją potrawę do konkursu zgłosiła holenderska restauracja De Daltons.I wkrótce okazało się, iż ustanowiony został kolejny rekord w tej najdziwniejszej i najbardziej snobistycznej dziedzinie.

Czytaj więcej: ...

TROCHĘ PRAWDY O STRESIE

W poszukiwaniu antidotum

Towarzyszy codziennie 80 proc. zapytanych Polaków. Głównymi przyczynami nerwowych sytuacji są praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu prywatnym, kwestie finansowe. Według blisko połowy pytanych, skutecznym sposobem na walkę ze stresem jest sport. Zapewne do tego katalogu dojdą jeszcze w poważnej mierze niepokoje związane z  trwającą wciąż pandemią.

              Stres to coraz poważniejszy i powszechny problem dzisiejszych czasów, który odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również kondycji organizmu coraz większej liczby Polaków. Jak pokazują wyniki badania „Polacy a stres w pracy i w życiu”, zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, co trzeci respondent uważa, że pomóc w redukcji stresu może przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 29 proc. jest to aktywny wypoczynek i sport, a dla 21 proc. wsparcie bliskich oraz posiadanie pasji.

             Dla 41 proc. zapytanych Polaków dobrą formą odreagowania nerwowych sytuacji jest przede wszystkim uprawianie sportu. Co trzeci respondent badania potwierdza, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pozwalają na odreagowanie stresu. Dobrym sposobem są ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates, jak również taniec. Dla 14 proc. spośród 1149 zapytanych Polaków antidotum na stres są niestandardowe rozrywki, jak na przykład lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. Według 11 proc. Polaków ze stresem można również walczyć uprawiając sporty ekstremalne, które dają zastrzyk adrenaliny i pozwalają się sprawdzić w niestandardowych sytuacjach.

           - Stres to nieodłączny element naszego życia. - Ciągły pośpiech i nadmiar obowiązków sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotne jest znalezienie pomysłu na relaks, odstresowanie i naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań. Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje. Aktualnie mamy do wyboru wiele form kreatywnych i niestandardowych aktywności, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i obniżenie poziom stresu – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

            Sport jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych leków w walce ze stresem, ponieważ podczas aktywności fizycznej zachodzą w organizmie naturalne procesy, w które uzbroiła nas natura, aby poradzić sobie z codziennymi problemami. Różne aktywności wpływają na nas w określony sposób i należy wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który jest dostosowany do naszych predyspozycji i możliwości.

            Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu. Aby odreagować nerwowe sytuacje, trzeba znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu. Według wielu Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń wystarczą trzy dni, aby odciąć się od problemów i zrelaksować. Dla 29 proc. respondentów niezbędny okres na rewitalizację sił to dwutygodniowy urlop, a według 17 proc. tygodniowy okres jest wystarczający. Nie brakuje Polaków, którzy uważają, że zbawienny wpływ na odstresowanie mają weekendy.

            Stres powoduje, że jesteśmy rozdrażnieni i mamy problemy ze snem – tak zdradza 27 proc. Polaków. Z kolei 15 proc. narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 11 proc. odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólu brzucha lub głowy, 3 proc. nawet choroby zębów. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 7 proc. Polaków, nieco mniej - jak twierdzi - ma nerwowe tiki, a jeszcze mniej nie ma ochoty na seks. 

           Z jednej strony narzekamy na poziom i ilość stresu w codziennym życiu, z drugiej blisko połowa respondentów tego badania uważa, że czasami odrobina stresu to dobry zastrzyk energii. Są i tacy, którzy wierzą, że stres to mobilizacja do działania, wynikająca z potrzeby doświadczania adrenaliny, dla innych to jednak demobilizacja. Spośród 1149 respondentów, 14 proc. mówi wprost, że stres ich całkowicie paraliżuje.

*Badanie „Polacy a stres w pracy i w życiu” w formie ankiety online i w galeriach handlowych przeprowadził serwis Prezentmarzeń  przed pandemią r. na próbie 1149 respondentów.  

 

 

Tygodniówka i elastyczny czas pracy

Wynagrodzenie wypłacane co miesiąc przestaje się podobać dość znacznej części Polaków. Potwierdzeniem tego są wyniki zrealizowanego przez ADP badania "Workforce view in Europe 2020". Okazuje się, że już co 5. z nas opowiada się za wypłatą co 2 tygodnie, a 15 proc. chciałoby otrzymywać tygodniówkę. Wyraźnie zaznaczającym się trendem jest również zwrot ku bardziej elastycznemu grafikowi - ośmiogodzinny dzień pracy powoli odchodzi do lamusa.

Czytaj więcej: ...

Więcej artykułów…

  1. Artykuł o cenach reklam