Vrbov - wody lecznicze zapraszają

  

Klimat

Wybraliśmy się do termalnego kąpieliska Vrbob na Słowacji. Zaledwie trzydzieści kilometrów od granicy z Polską,

jeśli przekroczycie ją w Jurgowie i nie wiele więcej, jeśli na przejściu w pobliżu Czorsztyna w Pieninach. Vrbov, czyli inaczej Wierzbno, to cicha, niewielka miejscowość, w której przez cały rok czynne są baseny z wodą geotermalną pełną minerałów.

   Miejscowi i przyjezdni zgodnie twierdzą, że ta woda zasługuje na miano klejnotu spośród wszystkich słowackich wód geotermalnych, a jej skład należy do najbogatszych ze wszystkich znanych wód mineralnych na Słowacji. Sława lecznicza tych wód wybiega daleko poza granice  tego kraju, dowodem tego choćby spora ilość naszych rodaków których można codziennie spotkać  w termalnym parku wodnym we Vrbovie. Przyjeżdżają tu  leczyć różne schorzenia narządów ruchu, kostne i wiele innych.Woda geotermalna pozyskiwana jest z głębokości ponad 2 000 metrów, a na powierzchni ziemi osiąga temperaturę 59 st. C, przy czym przed wlewem do basenów schładzana jest Dzięki swoim właściwościom fizycznym i składu chemicznemu działa bardzo korzystnie na organizm ludzki. W basenach z wodą leczniczą znajdują się specjalne progi do siedzenia ze specjalnymi dyszami masującymi. Odpocząć można także w 50 m. basenie rekreacyjnym, w którym temperatura wody wynosi 30 st. Również dzieci mają do swej dyspozycji dwa baseny o głębokości 20-60 cm, basen ze zjeżdżalni, mini dinopark ze zjeżdżalniami, który czynny jest tylko w sezonie letnim. Na terenie kąpieliska znajduje się także 35 m długi basen pływacki o temperaturze wody 26 st C,

Goście znajdują zakwaterowanie w hotelu Flipper, co prawda o niskim standardzie, ale w przyzwoitej cenie 10, 50 euro za osobę na dobę, w domkach, ale także w rozmieszczonych w pobliżu kwaterach prywatnych, których ceny za nocleg w zależności od kategorii wahają się w granicach od 8 do 15 euro za dobę od osoby.

Na samym zaś kąpielisku – do dyspozycji są różnego rodzaju bary z ofertą przekąsek i dań obiadowych w przyzwoitych cenach i z dość urozmaiconym wyborem zarówno dla amatorów dań mięsnych jak zwolenników kuchni wegetariańskiej.Np. za duży kotlet wieprzowy z frytkami, opiekanymi ziemniaczkami i zestawem surówek płaciliśmy 7, 50 euro, a za np. placki ziemniaczane 1 euro za jedną dość dużą sztukę.

 Ceny wejścia na kąpielisko – to w zależności od ilości godzin od 6 do 13 euro z tym, że seniorzy i młodzież mają zniżki. Nieco drożej jest w sezonie letnim. Najbardziej opłacalne dla seniorów jest wykupienie biletu na cały dzień za Oczywiście wówczas, kiedy pogoda sprzyja całodziennemu pobytowi. Myśmy mieli pogodę super-, czego także wszystkim życzymy, a co najważniejsze bywamy tu, co najmniej dwa razy do roku i co najważniejsze- po każdym pobycie czujemy się młodsi i sprawniejsi.

 Niezapomniany jest widok z kąpielisk na grzbiety łańcucha Wysokich Tatr. Kąpielisko ma także bardzo dobre położenie np. dla uprawiania turystyki rowerowej. Znajduje się w centrum krzyżujących się ścieżek rowerowych. W odległości 10-15 km znajdują się miasta Poprad, Keżmarok, Levoća, Spiska Nowa Ves.

Zainteresowanych  pobytem ve Vrbovie  odsyłamy na stronę internetową :www.termalnekupalisko.com