Rosjanie ćwiczą  psy  do wykrywania zarażonych  Cowidem -19

   W specjalnym ośrodku szkolenia psów

rosyjskiej linii lotniczej Aeroflot, psy specjalnej rasy pochodzącej ze skrzyżowania rosyjskiej i skandynawskiej  rodziny psów myśliwskich z szakalem, rasą stworzoną przez przez rosyjskiego biologa Klima Sulimowa w 1977 r. "To było w czasie, gdy w ZSRR był problem z przemytem narkotyków. Psy zwykle używane przez policję miały problemy z ich wykrywaniem w ciepłych regionach" w republikach radzieckich w Azji Środkowej,- mówi Jelena Bataeva, dyrektor centrum szkolenia psów rosyjskiej linii lotniczej Aeroflot.

  Ta rasa psów została oficjalnie zarejestrowana jednak  przed dwoma laty. Dziś Centrum szkolenia psów Aeroflot ma w sumie 69 psów o nazwie shalajka. Te psy, znane także jako psy Sulimowa, charakteryzują się szczególnie rozwiniętym węchem, i  patrolują moskiewskie lotniska w poszukiwaniu materiałów wybuchowych.

 Na małej działce otoczonej ogrodzeniem z drutu kolczastego samica Jara nerwowo porusza się po samochodzie i bardzo szybko znajduje pod nim metalowe pudełko imitujące zapach materiałów wybuchowych. "Te psy uczą się bardzo szybko i są w stanie złapać zapach w odległości 1,5 metra", mówi Bataeva.

  Od  pewnego czasu  w centrum szkolenia w podmoskiewskich Chimkach  przebiega intensywne szkolenie grupy  tej rasy psów  dla wykrycia  osób zainfekowanych wirusem covid -19. W laboratorium i, mała szara samica wącha kilkanaście fiolek próbek moczu. W końcu zaznaczy jeden z nich i otrzymuje kawałek mięsa w nagrodę.

Aby dowiedzieć się, jak rozpoznać wirusa, psy ćwiczą wąchanie  moczu, ponieważ jest to najczystsza substancja, wolna od obcych zapachów kosmetyków lub perfum, wyjaśnia prowadzący szkolenie. Sam wirus nie ma zapachu, ale mocz chorych pachnie inaczej. Z pewnością nie ma ryzyka zakażenia w tym szkoleniu, ani dla ludzi, ani dla psów. "Osoby zajmujące się obsługą nie stykają się z wirusem. Mocz go nie zawiera. Potwierdzili to. rosyjscy naukowcy z Centrum Naukowego na Syberii, które opracowuje rosyjską szczepionkę przeciwko covid-19.

 Jeden z naukowców  z Centrum AEO Vitaly Saveljev powiedział ostatnio iż psy mogą wykryć zakażenie koronawirusem poprzez wąchanie  maski zasłaniającej twarz pasażera lub próbki jego śliny. niedawno Ten projekt mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa na lotniskach pojawia się w czasie, gdy Rosja osiąga rekordową liczbę zakażonych w ciągu jednego dnia. Bilans jest gorszy niż w maju br.

 Pierwsze wyniki tego eksperymentu w celu wykrycia wirusa będą znane na początku grudnia.(źródło AFP)

 

Rasa która jest własnością Aerofłotu

Pies Sulimova (shalaika) jedna z najmłodszych psich ras, opracowana specjalnie dla Aeroflotu, są stosunkowo małe i bardzo zwinne. Wzrost wynosi około 40-50 centymetrów, średnia waga to 14-15 kilogramów. Psy Sulimova charakteryzują się samodzielnością i niezależnością, są nieustraszone i odważne, aktywne, bardzo mobilne i przy tym energiczne, szybko wykonują polecenia.

Shalaika to hybryda międzygatunkowa szakala i psa, pochodząca z krzyżówki lapońskich psów pasterskich i złotego szakala turkmeńskiego. Po szakalach odziedziczyły wspaniały węch, kolejną cecha odziedziczoną po szaklach jest zamiłowanie nawet do 60% diety roślinnej. Na dietę psów składają się warzywa, owoce, mięso, zboża.

W 2002 roku psy Sulimova rozpoczęły służbę w Aeroflot, można je spotkać na lotnisku Moskwa-Szeremietiewo. Ich atutem jest to, że są nieduże i ruchliwe, przez co z łatwością i w szybkim tempie penetrują wszelkie zakamarki lotniska i samolotów w poszukiwaniu materiałów wybuchowych i narkotyków. Podobno są w stanie wykryć niebezpiecznesubstancje nawet z odległości 1 km ! Opiekunowie psów i psy rutynowo patrolują lotnisko i sprawdzają samoloty, zapewniając bezpieczeństwo

Nie można kupić szczeniaka. Wszystkie psy tej rasy są własnością linii lotniczej, nie są sprzedawane innym krajom ani prywatnym właścicielom.(źródło: Aerofłot)

.