Topniejące lodowce w Alpach

 Topniejące lodowce w Alpach odsłaniają skarby sprzed tysięcy lat

  Pamiętacie Czytelnicy zapewne sensację, jaką było w 1991r. odkrycie doskonale zachowanego ciała myśliwego sprzed 5300 lat nazwanego też „Człowiekiem lodu” lub Ȫtzi od nazwy alpejskiej doliny, w której lodowcu odkryto naszego wiekowego pradziada. Naukowcy sądzili, że jest to pojedynczy przypadek, ponieważ ich zdaniem w tamtej epoce zamieszkujący Alpy prehistoryczni ludzie nie odważali się chodzić w tak wysokie góry. Minęło niecałe dwadzieścia lat i topniejące alpejskie lodowce odsłaniają z każdym rokiem coraz więcej skrywanych dotąd pod lodem tajemnic z życia naszych prehistorycznych przodków. Choć naukowcom nie podobają się niszczycielskie skutki ocieplenia klimatu, przyznają, że stworzyło to okazję uzupełnienia naszej wiedzy o życiu w górach kilka tysięcy lat temu.

 

 Okazało się np., że nasi prehistoryczni przodkowie nie bali się groźnych, skalistych gór i wspinali się po nich do wysokości 3000 m nad poziomem morza, w poszukiwaniu kryształów (odmiany kwarcu) i innych surowców niezbędnych do tworzenia swoich narzędzi. Tak przynajmniej sądzą archeologowie, którzy przeszukują miejsca po stopniałych alpejskich lodowcach, które topniejąc odkryły artefakty* od wieków ukryte pod grubą warstwą lodu chroniące je od niemal 10 wieków przed niszczącym dziełem czasu.

-Dziś znajdujemy niesamowite rzeczy, które pozwalają nam odkryć to, co było wcześniej ukryte –powiada Marcel Cornelissen.  „ To niesamowite, ponieważ, tego rodzaju rzeczy w takim stanie nie znajdujemy podczas wykopalisk. Tymczasem lód jest znakomitym konserwatorem” mówi archeolog Reguła Gubler.  W Przełęczy Schnidej w Alpach Berneńskich na wysokości 2700 m, odnaleziono np. kołczan z brzozy wykonany ok. 3000 p.n.e., a także skórzane spodnie i buty tego samego myśliwego wraz z setkami innych przedmiotów-, z których niektóre liczyły sobie ok 6500 lat.

Archeolodzy w swych poszukiwaniach liczą także na pomoc turystów i alpinistów, którzy niejednokrotnie pomogli uratować prawdziwe skarby, które pozostały na gołoborzu lub trudno dostępnych skalnych półkach.  Niewielu jednak zdaje sobie sprawy, że czasami natrafiają na prawdziwe skarby sprzed tysięcy lat. Tak było np. w przypadku dwóch turystów, którzy na lodowcu Brolla na wysokości 3100 m natknęli się na drewniany słup w rodzaju posągu, który znieśli z góry oczyścili i ustawili w salonie swego domu. Okazało się, że było to coś w rodzaju posągu w drewnie, obiekt z epoki żelaza sprzed 2000 lat, o nieustalonym dotąd przeznaczeniu.

 Kurczenie się lodowców i topnienie pól lodowych posunęło się w ostatnich latach  bardzo szybko , dlatego nie sądzę abyśmy wkrótce znaleźli drugiego Ȫtziego – ubolewa Marcel Cornelissen, który przyprowadził ekspedycję archeologów w pobliże lodowca Brunifirm w szwajcarskim kantonie Uri.(źródło:Reuters)

*Artefakt- «coś, co jest dziełem ludzkiego umysłu i ludzkiej pracy w odróżnieniu od wytworów natury».