Szwedzki premier: ”Zawiedliśmy…

 

Szwedzki premier: ”Zawiedliśmy…

Nasza strategia walki z Covid nie powiodła się…”

W wywiadzie dla gazety Dagens Nyheter premier Szwecji Stefan Lofven przyznał, że  jego rząd  przyjął wadliwą strategię walki z covid .Stwierdził, że umiarkowana strategia rządu do walki z koronawirusem nie powiodła się. Jego zdaniem gabinet powinien był podjąć  od początku bardziej zdecydowane działania i ostrzejsze środki, aby zapobiec wysokiej liczbie zgonów wśród osób starszych. Dodał, że bierze za to pełną odpowiedzialność. Powiedział w także, że reakcja rządu na rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród osób w bardziej zaawansowanym wieku była niewystarczająca. Testy powinny rozpocząć się wcześniej, powiedział. Ale rząd, powiedział, koncentrował się przede wszystkim na zapewnieniu opieki pacjentom wymagającym intensyfikacji opieki. „Jako premier biorę pełną odpowiedzialność za obraną strategię” powiedział Lofven.

Szwedzkie władze od dawna są krytykowane za brak ochrony najsłabszych obywateli w domach opieki  przed zakażeniem. Król Karol XVI Gustaw nazwał to porażką. "Myślę, że zawiedliśmy. Mamy dużą liczbę martwych, a to straszne. Wszyscy na tym cierpimy" – powiedział w grudniu monarcha.

Szwedzki premier: ”Zawiedliśmy…Nasza strategia walki z Covid nie powiodła się…”

W pierwszym sprawozdaniu niezależnej komisji powołanej przez Szwecję w celu oceny jej reakcji na rozprzestrzenianie się koronawirusa stwierdzono również w grudniu, że nieodpowiednia opieka nad osobami starszymi i nieodpowiednie środki rządowe spowodowały śmierć dużej liczby osób w domach opieki z powodu tej choroby. Obecnie są one również jedną z grup priorytetowych populacji otrzymujących szczepienia covid-19.

W 10 milionowej  Szwecji,  dotąd 11.005 osób zmarło od czasu rozpoczęcia pandemii, poinformowały władze w piątek. Również w piątek państwo nordyckie odnotowało 4214 nowo zakażonych, a ponad pół miliona zostało zarażonych od początku pandemii.

 Szwedzki premier: ”Zawiedliśmy…Nasza strategia walki z Covid nie powiodła się…”

Szwecja, w kryzysie koronawirusowym, od początku przyciąga uwagę swoim luźnym podejściem do działania. Przez długi czas rząd starał się zarządzać sytuacją bez ogólnych zakazów i nakazów, wydawał zalecenia i opierał się przede wszystkim na odpowiedzialności obywateli.W tych dniach zaostrzono niektóre przepisy i wprowadzono restrykcje w sprawie sprzedaży alkoholu,  wprowadzono obowiązek noszenia maseczek  itp.