Trochę prawdy o stresie

Trochę prawdy o stresie

W poszukiwaniu antidotum -Trochę prawdy o stresie

Towarzyszy codziennie 80 proc. zapytanych Polaków. Głównymi przyczynami nerwowych sytuacji są praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu prywatnym, kwestie finansowe. Według blisko połowy pytanych, skutecznym sposobem na walkę ze stresem jest sport. Zapewne do tego katalogu dojdą jeszcze w poważnej mierze niepokoje związane z  trwającą od kilku miesięcy pandemią.

              Stres to coraz poważniejszy i powszechny problem dzisiejszych czasów, który odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również kondycji organizmu coraz większej liczby Polaków. Jak pokazują wyniki badania „Polacy a stres w pracy i w życiu”, zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, co trzeci respondent uważa, że pomóc w redukcji stresu może przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 29 proc. jest to aktywny wypoczynek i sport, a dla 21 proc. wsparcie bliskich oraz posiadanie pasji.

             Dla 41 proc. zapytanych Polaków dobrą formą odreagowania nerwowych sytuacji jest przede wszystkim uprawianie sportu. Co trzeci respondent badania potwierdza, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pozwalają na odreagowanie stresu. Dobrym sposobem są ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates, jak również taniec. Dla 14 proc. spośród 1149 zapytanych Polaków antidotum na stres są niestandardowe rozrywki, jak na przykład lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. Według 11 proc. Polaków ze stresem można również walczyć uprawiając sporty ekstremalne, które dają zastrzyk adrenaliny i pozwalają się sprawdzić w niestandardowych sytuacjach.

           - Stres to nieodłączny element naszego życia. - Ciągły pośpiech i nadmiar obowiązków sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotne jest znalezienie pomysłu na relaks, odstresowanie i naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań. Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje. Aktualnie mamy do wyboru wiele form kreatywnych i niestandardowych aktywności, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i obniżenie poziom stresu – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

            Sport jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych leków w walce ze stresem, ponieważ podczas aktywności fizycznej zachodzą w organizmie naturalne procesy, w które uzbroiła nas natura, aby poradzić sobie z codziennymi problemami. Różne aktywności wpływają na nas w określony sposób i należy wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który jest dostosowany do naszych predyspozycji i możliwości.

            Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu. Aby odreagować nerwowe sytuacje, trzeba znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu. Według wielu Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń wystarczą trzy dni, aby odciąć się od problemów i zrelaksować. Dla 29 proc. respondentów niezbędny okres na rewitalizację sił to dwutygodniowy urlop, a według 17 proc. tygodniowy okres jest wystarczający. Nie brakuje Polaków, którzy uważają, że zbawienny wpływ na odstresowanie mają weekendy.

            Stres powoduje, że jesteśmy rozdrażnieni i mamy problemy ze snem – tak zdradza 27 proc. Polaków. Z kolei 15 proc. narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 11 proc. odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólu brzucha lub głowy, 3 proc. nawet choroby zębów. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 7 proc. Polaków, nieco mniej - jak twierdzi - ma nerwowe tiki, a jeszcze mniej nie ma ochoty na seks. 

           Z jednej strony narzekamy na poziom i ilość stresu w codziennym życiu, z drugiej blisko połowa respondentów tego badania uważa, że czasami odrobina stresu to dobry zastrzyk energii. Są i tacy, którzy wierzą, że stres to mobilizacja do działania, wynikająca z potrzeby doświadczania adrenaliny, dla innych to jednak demobilizacja. Spośród 1149 respondentów, 14 proc. mówi wprost, że stres ich całkowicie paraliżuje.

*Badanie „Polacy a stres w pracy i w życiu” w formie ankiety online i w galeriach handlowych przeprowadził serwis Prezentmarzeń  przed pandemią r. na próbie 1149 respondentów.