Klimatoterapia w Polsce

Wielu odwiedzających Tatry nawet nie wie, w jak wyjątkowym środowisku

się poruszają. I nie chodzi o to, że znajduje się tu park narodowy, że występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt, ale o to, że panuje tu wyjątkowy klimat, który w połączeniu z aktywnym ruchem stanowi podstawę leczenia klimaterapią.  Rzecz jasna- mówimy tu o klimacie panującym w górach, na polanach, przełęczach, stokach, a nie na Krupówkach czy licznych barach lub smażalniach.

  Wysokość jest jednym z podstawowych czynników, które pozytywnie wpływają na charakter klimatu i jego wartości lecznicze. Od dawna wiedzieliśmy o tym, że zmiana klimatu może wpłynąć znacząco na nasze zdrowie, samopoczucie itp. Rzadziej natomiast chcemy pamiętać o tym, że zmiana klimatu może wpływać zarówno pozytywnie jak też i negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego warto przed wyjazdem w góry, nad morze czy w urocze leśne zakątki na nizinach, zasięgnąć informacji u lekarza, jaki klimat jest najbardziej korzystny dla naszego zdrowia- górski, nadmorski czy nizinny?  W poniższym materiale omówimy zalety klimatu górskiego na przebieg leczenia różnych dolegliwości, a w następnych numerach napiszemy o zaletach klimatu morskiego i nizinnego.

 Pamiętajmy także, że leczenie klimatem wymaga przystosowania się do nowych warunków, czyli tzw. aklimatyzację, a to wiąże się często ze zmianami w naszym organizmie. Np. przebywanie w klimacie górskim zwiększa liczbę erytrocytów we krwi, a w klimacie morskim wzmaga przemianę materii. Czas niezbędny do aklimatyzacji uzależniony jest od wielu czynników- m.in. od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, trybu życia itp., a średnio trwa on od dwóch do nawet czterech tygodni. Jak z tego wynika często nasz organizm nie jest w stanie dokonać pełnej aklimatyzacji nawet w warunkach leczenia sanatoryjnego?

 

  Wysokość i otwarta przestrzeń hal, lasów tworzą korzystne czynniki dla leczenia zwłaszcza chorób układu oddechowego. Miejsca z niewielką ilością alergenów, wystarczająca ilością światła słonecznego, czystym powietrzem zmniejszoną „ grubością tlenu”( tzw. cieńsze powietrze) i aerozolami są uważane za niezwykle korzystne pozytywnie wpływające na charakter klimatu. Nie zapominajmy także o zwiększonej intensywności światła słonecznego, zwłaszcza w miesiącach zimowych i zjawisko odwróconej temperatury, w którym to ona nie spada, a wzrasta, a więc na południowych zboczach możemy cieszyć się większą ilością światła słonecznego i widokiem np. na baseny termalne w chmurach. Ale klimatoterapia w górach nie każdemu organizmowi służy. Istnieją przeciwwskazania dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, stanach pozawałowych, bezsenność, migreny, depresję i nerwice. Natomiast korzystna jest dla osób z chorobami górnych dróg oddechowych np. astmą, gruźlicą, z anemią, problemami układu trawiennego i moczowego, dla ludzi mających niskie ciśnienie i nadczynnością tarczycy.

Klimatoterapia w górach zalecana jest także wszystkim rekonwalescentom, po przebytych długich chorobach. Lekarze uważają, że w tym przypadku zmienność górskiego klimatu pobudza organizm do odbudowy sił i wzmacnia układ odpornościowy człowieka.

 Kolejną zaletą klimatu górskiego, a zwłaszcza tatrzańskiego jest opóźniony sezon wegetacyjny, który pozwala ludziom cierpiącym na schorzenia alergologiczne dosłownie uciec w okresie największych problemów zdrowotnych z domu, dzięki czemu przetrwają okres alergii bez konieczności przyjmowania leków. Naukowcy dowodzą, że wszystkie alergeny, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, występują bardzo rzadko lub wcale nie występują w środowiskach alpejskich.

 Korzystający z sanatoriów czy innych ośrodków leczniczo-wypoczynkowych w górach znajdują się zazwyczaj pod opieką lekarską. To ostatecznie tylko lekarze decydują, jakie zabiegi rehabilitacyjne czy procedury lecznicze są korzystne dla każdego pacjenta. Ale jednocześnie pamiętajmy o tymże tylko spacer i ruch na świeżym tatrzańskim powietrzu wśród lasów i łąk, uroczych dolin i skał – jest w pewnym sensie jednym z najkorzystniejszych zabiegów leczniczych. Wraz ze wzrostem wysokości zmieniają się prawie wszystkie składniki powietrza, zawartość tlenu, temperatura i wilgotność zmniejszają się działanie słońca i prędkość wiatru wzrastają. Pobyt w pięknej tatrzańskiej przyrodzie i ruch na powietrzu – to nie tylko zdrowie dla ciała, ale także, można powiedzieć, raj dla duszy. (w)